Zaproszenie

 

Ogłoszenie

Dożynki Gminne 2016

Dożynki – święto plonów to jedno z najważniejszych wydarzeń dla każdej gminy wiejskiej. Obchody tego święta to pokłon w kierunku wszystkich rolników, okazja do podziękowania za ich codzienny trud i ciężką pracę.

Gmina Markusy znana jest ze swego rolniczego charakteru oraz kultywowania tradycyjnych wartości. Nawiązując do tych jakże chlubnych i ważnych ideałów w sobotę 17 września br. w Markusach odbyły się uroczyste obchody dożynek gminnych. Podobnie, jak w minionych latach, sprzed Urzędu Gminy Markusy wyruszył korowód dożynkowy, który przeszedł na boisko sportowe, gdzie została odprawiona polowa msza święta. Następnie, zgodnie z tradycją, starosta i starościna dożynek przekazali Wójtowi bochen chleba upieczony ze zbóż zebranych tego lata, którym Wójt Gminy podzielił się z mieszkańcami. W tym roku starościną była Pani Arleta Rogala z Krzewska, a starostą Pan Zenon Metrycki z Nowego Dolna.

Razem z rolnikami świętowali zaproszeni goście m.in. przedstawiciele: Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko - Mazurskiego, Starostwa Powiatowego w Elblągu, Agencji Nieruchomości Rolnych, Policji, Izb Rolniczych oraz lokalne władze samorządowe. 

Po przemówieniu Pani Wójt Doroty Wasik oraz podziękowaniu Panu Kazimierzowi Stachyra za wzorową postawę przy odnalezieniu nagrobków mennonickich oraz Panu Henrykowi Jakubowskiemu za zasługi dla gminy i powiatu, nastąpiła część artystyczna. Wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Szuwary”, zespół „Szuwarki” ze Szkoły Podstawowej w Zwierznie, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Żurawcu, młodzież z gimnazjum w Stankowie oraz przeprowadzono przegląd młodych talentów.

Odbyły się też rozgrywki sportowe: turniej piłki siatkowej, indywidualny rzut podkową, przeciąganie liny, rzut kaloszem. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurencje sportowe dla dzieci przeprowadzone przez uczniów Gimnazjum w Stankowie. Został także rozstrzygnięty konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy.

Do konkursu na najpiękniejszy wieniec przystąpiło pięć sołectw: Krzewsk, Markusy, Rachowo, Zwierzno, Żurawiec. Największe uznanie i pierwsze miejsce zdobył wieniec wykonany przez mieszkańców Krzewska, drugie miejsce zajął wieniec z Markus, trzecie – wieniec ze Zwierzna. Została przyznana nagroda publiczności, którą otrzymał wieniec ze Zwierzna.

Po wręczeniu nagród, wystąpiła gwiazda wieczoru zespół „Truso” z Komorowa Żuławskiego. Tegoroczne obchody zakończyła zabawa taneczna przy muzyce mechanicznej.

Podczas imprezy nie zabrakło atrakcji dla dzieci (m.in.: zjeżdżalni, eurobangy, malowania twarzy). Stowarzyszenie Miłośników Rachowa i Okolic, Stowarzyszenie Ludzi Przyjaznych „Odnowa” z Krzewska, Stowarzyszenie Grom Zwierzno, Klub Sportowy Polonia Markusy oraz sołectwa: Markusy, Żurawiec, Kępniewo, Zwierzno wraz z Klubem Seniora, wystawiły swoje stoiska z lokalnymi potrawami, ciastem i rękodziełem.

Gospodarz dożynek Wójt Gminy Markusy Pani Dorota Wasik serdecznie bardzo dziękuje sponsorom i wszystkim osobom biorącym udział w organizacji dożynek.