Nowe połączenia autobusowe

 

Nowe połączenia autobusowe

 

Nowe połączenia autobusowe

 

Świetlice wiejskie gminy Markusy

Na terenie gminy Markusy działa 12 świetlic wiejskich...

Świetlica wiejska w Rachowie

Świetlica została wybudowana przez mieszkańców wsi w latach 1968-1970. Gruntowny remont przeprowadzony został w 2010 roku, w ramach planu odnowy miejscowości Rachowo. Plan ten dotyczył modernizacji i wyposażenia świetlicy wiejskiej. Dzięki jego realizacji poprawił się wizerunek miejscowości Rachowo, a także zwiększył on atrakcyjnść turystyczną wsi. Świetlica służy wszystkim mieszkańcom oraz dzieciom, które czynnie mogą spędzać w niej swój wolny czas. Jest wyposażona w salę komputerową oraz telewizyjną. W świetlicy organizowane są różnego rodzaju festyny, jak np. Dzień Dziecka oraz rozgrywki sportowe. Mieszkańcy wsi oraz całej gminy wykorzystują to miejsce na organizowanie różnych uroczystości. Przy posesji mieści się plac zabaw dla dzieci, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych. W niedługim czasie, z funduszu sołeckiego, zakupiona zostanie wiata oraz grill.

rachowo swietlica

 

 

Świetlica wiejska w Stalewie

Wszystko zaczęło się od uchwalenia w 2005 roku planu rozwoju wsi Stalewo. Dzięki możliwościom jakie zagwarantowało członkowstwo w Unii Europejskiej oraz zaangażowaniu członków Rady Sołeckiej w ten projekt,  świetlica została w krótkim czasie odremontowana i wyposażona w sprzęt AGD i RTV, nowe meble, instalację antywłamaniową, sprzęt sportowy, gry planszowe i puzzle.

 

Przy świetlicy powstał plac zabaw dla dzieci, kort tenisowy, boisko do siatkówki.

swietlica stalewo2

 

Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się 29 grudnia 2006r. Uczestniczyli w nim: Wójt Gminy Markusy, sołtys oraz radny wsi Stalewo, pracownicy Urzędu Gminy, sponsorzy i mieszkańcy naszej wsi.

W 2009 roku, od stycznia do listopada , zrealizowano projekt „Razem możemy więcej”, który miał na celu świadczenie usług rekreacyjno – kulturalno – integracyjno- edukacyjnych oraz opiekuńczo - wychowawczych dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Markusy.

W ramach projektu zorganizowano:

–  zajęcia pomagające dzieciom w nauce, pomoc w odrabianiu lekcji,

–  treningi w ramach gry w tenisa stołowego, ziemnego oraz w siatkówkę,

–  zajęcia plastyczno- techniczne, gry i zabawy dla dzieci,

zajęcia karaoke oraz kurs tańca nowoczesnego,

swietlica stalewo3

 

wycieczkę do kina, do teatru i na lodowisko,

warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży,

swietlica stalewo4

 

zawody w tenisa stołowego, ziemnego i siatkówkę,

festyn z okazji Dnia Dziecka oraz zabawa andrzejkowa,

Dzieci i młodzież mogą także codziennie korzystać z internetu.

 

20 września 2009r. grupa dziewcząt ze Stalewa zaprezentowała na Dożynkach Gminnych Markusach układ taneczny, którego nauczyły się podczas kursu tańca w naszej świetlicy. W listopadzie 2009 roku została zmieniona instalacja grzewcza w naszej świetlicy na C.O. W październiku 2010 roku ze środków finansowych pozyskanych z funduszu sołeckiego na terenie świetlicy powstała piękna wiata.

swietlica stalewo5

 

W połowie marca 2011 roku w ramach programu „Rozbudowa infrastruktury szerokopasmowego dostępu do internetu i sieci PIAP-ów w województwie warmińsko – mazurskim” świetlica otrzymała dwa nowe komputery iMac, urządzenie wielofunkcyjne Samsung, urządzenie do bezprzewodowego internetu, oraz krzesła i biurka komputerowe a także szafkę pod urządzenie wielofunkcyjne.

Obecnie świetlica jest miejscem, które integruje mieszkańców.

  1. Codziennie od poniedziałku do piątku, dzieci i młodzież spędzają tutaj czas. W okresie zimowym działaniami świetlicowymi objętych jest około 30 dzieci, natomiast w okresie letnim naszą świetlicę odwiedza nawet ponad 80 osób z terenu naszej gminy i okolic.
  2. Odbywają się tutaj różne uroczystości rodzinne:

- chrzty,

- komunie święte,

- wesela.

  1. Jest to miejsce wykorzystywane również do corocznych imprez oraz spotkań tj.

- Sylwester,

- Dzień Dziecka,

- Dzień Kobiet,

- wybory na sołtysa oraz do Rady sołeckiej,

- zebrania wiejskie,

- szkolenia.

 

Zapraszamy !

 

 

swietlica jezioro 1

Świetlica w Jeziorze

swietlica jezioro 2

Świetlica w Jeziorze

Świetlica w Krzewsku

swietlica zurawiec 1

Świetlica w Żurawcu

Świetlica w Brudzędach

Świetlica w Węglach-Żukowie

Świetlica w Złotnicy

Świetlica w Żółwińcu

Świetlica w Nowym Dolnie