Świetlice wiejskie gminy Markusy

Na terenie gminy Markusy dzia┼éa 12 ┼Ťwietlic wiejskich...

Świetlica wiejska w Rachowie

┼Üwietlica zosta┼éa wybudowana przez mieszka┼äc├│w wsi w latach 1968-1970. Gruntowny remont przeprowadzony zosta┼é w 2010 roku, w ramach planu odnowy miejscowo┼Ťci Rachowo. Plan ten dotyczy┼é modernizacji i wyposa┼╝enia ┼Ťwietlicy wiejskiej. Dzi─Öki jego realizacji poprawi┼é si─Ö wizerunek miejscowo┼Ťci Rachowo, a tak┼╝e zwi─Ökszy┼é on atrakcyjn┼Ť─ç turystyczn─ů wsi. ┼Üwietlica s┼éu┼╝y wszystkim mieszka┼äcom oraz dzieciom, kt├│re czynnie mog─ů sp─Ödza─ç w niej sw├│j wolny czas. Jest wyposa┼╝ona w sal─Ö komputerow─ů oraz telewizyjn─ů. W ┼Ťwietlicy organizowane s─ů r├│┼╝nego rodzaju festyny, jak np. Dzie┼ä Dziecka oraz rozgrywki sportowe. Mieszka┼äcy wsi oraz ca┼éej gminy wykorzystuj─ů to miejsce na organizowanie r├│┼╝nych uroczysto┼Ťci. Przy posesji mie┼Ťci si─Ö plac zabaw dla dzieci, kt├│ry cieszy si─Ö du┼╝ym zainteresowaniem w┼Ťr├│d najm┼éodszych. W nied┼éugim czasie, z funduszu so┼éeckiego, zakupiona zostanie wiata oraz grill.

rachowo swietlica

 


Świetlica wiejska w Stalewie

Wszystko zacz─Ö┼éo si─Ö od uchwalenia w 2005 roku planu rozwoju wsi Stalewo. Dzi─Öki mo┼╝liwo┼Ťciom jakie zagwarantowa┼éo cz┼éonkowstwo w Unii Europejskiej oraz zaanga┼╝owaniu cz┼éonk├│w Rady So┼éeckiej w ten projekt,┬á ┼Ťwietlica zosta┼éa w kr├│tkim czasie odremontowana i wyposa┼╝ona w sprz─Öt AGD i RTV, nowe meble, instalacj─Ö antyw┼éamaniow─ů, sprz─Öt sportowy, gry planszowe i puzzle.

swietlica stalewo1

 

Przy ┼Ťwietlicy powsta┼é plac zabaw dla dzieci, kort tenisowy, boisko do siatk├│wki.

swietlica stalewo2

 

Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się 29 grudnia 2006r. Uczestniczyli w nim: Wójt Gminy Markusy, sołtys oraz radny wsi Stalewo, pracownicy Urzędu Gminy, sponsorzy i mieszkańcy naszej wsi.

W 2009 roku, od stycznia do listopada ,┬ázrealizowano projekt ÔÇ×Razem mo┼╝emy wi─ÖcejÔÇŁ, kt├│ry mia┼é na celu ┼Ťwiadczenie us┼éug rekreacyjno ÔÇô kulturalno ÔÇô integracyjno- edukacyjnych oraz opieku┼äczo - wychowawczych dla dzieci i m┼éodzie┼╝y z terenu gminy Markusy.

W ramach projektu zorganizowano:

ÔÇô┬á┬ázaj─Öcia pomagaj─ůce dzieciom w nauce, pomoc w odrabianiu lekcji,

ÔÇô┬á┬átreningi w ramach gry w tenisa sto┼éowego, ziemnego oraz w siatk├│wk─Ö,

ÔÇô┬á┬ázaj─Öcia plastyczno- techniczne, gry i zabawy dla dzieci,

ÔÇô┬á zaj─Öcia karaoke oraz kurs ta┼äca nowoczesnego,

swietlica stalewo3

 

ÔÇô┬á┬á┬áwycieczk─Ö do kina, do teatru i na lodowisko,

ÔÇô┬á┬á┬áwarsztaty kulinarne dla dzieci i m┼éodzie┼╝y,

swietlica stalewo4

 

ÔÇô┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á zawody w tenisa sto┼éowego, ziemnego i siatk├│wk─Ö,

ÔÇô┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á festyn z okazji Dnia Dziecka oraz zabawa andrzejkowa,

Dzieci i m┼éodzie┼╝ mog─ů tak┼╝e codziennie korzysta─ç z internetu.

 

20 wrze┼Ťnia 2009r. grupa dziewcz─ůt ze Stalewa zaprezentowa┼éa na Do┼╝ynkach Gminnych Markusach uk┼éad taneczny, kt├│rego nauczy┼éy si─Ö podczas kursu ta┼äca w naszej ┼Ťwietlicy. W listopadzie 2009 roku zosta┼éa zmieniona instalacja grzewcza w naszej ┼Ťwietlicy na C.O. W pa┼║dzierniku 2010 roku ze ┼Ťrodk├│w finansowych pozyskanych z funduszu so┼éeckiego na terenie ┼Ťwietlicy powsta┼éa pi─Ökna wiata.

swietlica stalewo5

 

W po┼éowie marca 2011 roku w ramach programu ÔÇ×Rozbudowa infrastruktury szerokopasmowego dost─Öpu do internetu i sieci PIAP-├│w w wojew├│dztwie warmi┼äsko ÔÇô mazurskimÔÇŁ ┼Ťwietlica otrzyma┼éa dwa nowe komputery iMac, urz─ůdzenie wielofunkcyjne Samsung, urz─ůdzenie do bezprzewodowego internetu, oraz krzes┼éa i biurka komputerowe a tak┼╝e szafk─Ö pod urz─ůdzenie wielofunkcyjne.

Obecnie ┼Ťwietlica jest miejscem, kt├│re integruje mieszka┼äc├│w.

  1. Codziennie od poniedzia┼éku do pi─ůtku, dzieci i m┼éodzie┼╝ sp─Ödzaj─ů tutaj czas. W okresie zimowym dzia┼éaniami ┼Ťwietlicowymi obj─Ötych jest oko┼éo 30 dzieci, natomiast w okresie letnim nasz─ů ┼Ťwietlic─Ö odwiedza nawet ponad 80 os├│b z terenu naszej gminy i okolic.
  2. Odbywaj─ů si─Ö tutaj r├│┼╝ne uroczysto┼Ťci rodzinne:

- chrzty,

- komunie ┼Ťwi─Öte,

- wesela.

  1. Jest to miejsce wykorzystywane również do corocznych imprez oraz spotkań tj.

- Sylwester,

- Dzień Dziecka,

- Dzień Kobiet,

- wybory na sołtysa oraz do Rady sołeckiej,

- zebrania wiejskie,

- szkolenia.

 

Zapraszamy !

 

 

swietlica jezioro 1

swietlica jezioro 2


swietlica krzewsk 2

swietlica krzewsk 1


swietlica zurawiec 1

swietlica zurawiec 2

Drukuj PDF

Powr├│t na g├│r─Ö

Copyright © GMINA MARKUSY 2017

Template by Joomla Templates & Lombard Warszawa.